Izvorni suvenir "“ Virovitička grupa

Gradski muzej Virovitica dobio je bespovratna financijska sredstva Ministarstva turizma za projekt izvornog suvenira Virovitička grupa. Pod nazivom Virovitička grupa krije se najstarija faza Kulture žarnih polja u kasnom brončanom dobu (13. st. pr. Krista) ustanovljena u Virovitici, na ciglani Nemeček.

Kultura žarnih polja i ovdje ima sve karakteristike kao na ostalim nalazištima u srednjoj i južnoj Evropi. To su groblja paljevinskog tipa s pohranom pepela u urne s brončanim prilozima, koji su nekada pripadali pokojniku. U Gradskom muzeju u Virovitici su izložene brončane igle i manji bodež. Tipovi i oblici posuda su vrlo raznoliki, izrađeni rukom, najčešće s bradavičastim ukrasom.

Potaknuti činjenicom da je Virovitičko - podravska županija zanimljivo arheološko nalazište te bogata izvorom gline, a isto tako da nema vlastiti arheološki glineni suvenir, odlučili smo pripremiti projekt koji bi promijenio dosadašnje stanje.

Suvenir bi se izrađivao od gline na lončarskom kolu, kako bi podsjetili pučanstvo o važnosti i postojanosti gline u virovitičkom kraju, kako u prošlosti tako i danas.

Partneri projekta su Turistička zajednica Virovitičko - podravske županije, Turistička zajednica grada Virovitice i Grad Virovitica.