Otvorena izložba umjetnina iz donaciije «Projekta za očuvanje hrvatske kulturne baštine»

U Gradskom muzeju Virovitica, gradonačelnik grada Virovitice Ivica Kirin otvorio je izložbu umjetničkih djela iz domacije «Projekta za očuvanje hrvatske kulturne baštine». Donaciju čine 139 djela eminentnih hrvatskih autora - slika, skulptura, crteža i grafika, nastalih u razdoblju od 1934. godine do danas.

Djela ponajboljih modernih hrvatskih autora donirana su muzejima u Virovitici, Valpovu, Veloj Luci i Varaždinu, koji je i nositelj Projekta za očuvanje hrvatske kulturne baštine.

Cilj projekta je očuvanje hrvatske kulturne baštine na način da će najvrjednija djela hrvatske umjetnosti 20. stoljeća biti zastupljena u fundusima i stalnim postavima hrvatskih muzeja.

Kronološki su najstarija djela predstavljena na ovoj izložbi, crteži odnosno studije s akademije Joze Jande iz 1934., zatim crteži i akvareli Živka Kljakovića te crteži Željka Hegedušića. Tu su i crteži Mirka Račkog, Brune Bulića, Vinka Fabrisa i Antuna Motike. Osobito oduševljava činjenica da će ovom donacijom u muzejsko - galerijske funduse ući djela velikog broja istinskih velikana suvremenoga hrvatskoga slikarstva, među kojima su: Albert Kinert, Ivo Kalina, Nataša Cetinić, Vanja Radauš, Toni Franković, Dušan Džamonja, Edo Murtić, Miroslav Šutej, Nikola Kojdl, Aleksandar Srnec, Gorki Žuvela, Eugen Kokot, Nives Kavurić Kurtović, Ljubo Škrnjug, Željko Senečić,Tihomir Lončar, Goran Petrač, Andrija Maurović, Vlado Martek, Boris Demur, Boris Bučan, Dubravko Budić i Željko Kipke.Darovana djela nabrojenih autora svjedoče o vrlo snažnome i stvaralački vrlo plodnom, stilski i tematski vrlo različitom ali vrsnom, razdoblju domaće umjetnosti posljednjih pedesetak godina.

Slobodno se može ustvrditi kako je riječ o valoriziranoj umjetnosti što su je stručnjaci odavna uvrstili uz bok svjetskoj suvremenoj umjetnosti. Na ovome je mjestu naravno nemoguće govoriti o svakome autoru odvojeno, pa ni o pojedinima stilskim i tematskim, osobinama odabranih djela sto zaokružuju i objedinjuju intenzivno likovno razdoblje isprepleteno mnoštvom osobnih stilova, često sukladnih svjetskim strujanjima, tezorno predstavlja turbulentno razdoblje u hrvatskoj likovnoj umjetnosti.

Otvorenju izložbe među ostalima nazočili su ravnatelj muzeja Valpovštine Zvonko Barišić, ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Branko Spevec, muzejska savjetnica Gradskog muzeja Varaždin Elizabeta Igrec, ravnateljica Gradskog muzeja Virovitica Mihaela Kulej koja ujedno i potpisuje postav izložbe te direktorica virovitičke Podružnice Croatia osiguranja Vanda Gelenčer Kovačević.

(fotografije: Antonio Jurkin)