Odražana Land art radionica

Gradski muzej Virovitica organizirao je u subotu, 12. svibnja, malu prezentaciju land art umjetnosti i prigodnu radionicu na prostoru uz gradsku rječicu Ođenicu. Radionica je održana u sklopu 17. muzejske edukativne akcije "Voda" povodom Međunarodnog dana muzeja. Sudjelovali su učenici OŠ Ivane Brlić Mažuranić od 5. do 8. razreda pod vodstvom profesorice Ankice Fijale, Vesne Matovine i Natalije Vidak, a događanje je vodila kustosica Likovne zbirke Anamarija Kučan. Land art je umjetnički pravac formiran šezdesetih godina 20. stoljeća u Americi.

Predstavnici ove umjetnosti interveniraju u prostore i prirodna područja, redizajniraju krajolik, iscrtavaju znakove i stvaraju oblike najčešće koristeći prirodne, razgradive materijale poput zemlje, kamenja, pijeska, drveća, lišća, cvijeća, sjemenaka i dr. Land art objekti, instalacije izuzev galerijskih prostora često su postavljeni u sam prirodni ambijent ili uvjetovani njime tj. njihova pokretljivost, ritam određena je elementima prirode poput vode, zraka (vjetra) ili vatre.

U kontekstu muzejske edukativne akcije "Voda", djelatnice Gradskog muzeja nastojale su naglasiti ekološki aspekt ovog vida umjetnosti, mogućnosti da umjetnost bude angažirana, da se referira i direktno utječe na događanja unutar okoline u kojoj nastaje. Učenici su iz prirodnih materijala izradili nekolicinu malih instalacija te objekte od lišća i cvijeća koji plutaju na vodi. Zajednički smo ih pustili niz gradsku rječicu te nakratko oživjeli jednu od lokacija zamišljene šetnice uz Ođenicu.
Zahvaljujemo svima na sudjelovanju.