Učenici 6. i 8. razreda Centra za odgoj posjetili virovitički muzej

U sklopu terenske nastave virovitički muzej u petak, 7. prosinca su posjetili učenici 6. i 8. razreda Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju. Već ranije upoznati s tradicijskim motivima na narodnim nošnjama virovitičkog kraja poslušali su i predavanje o povijesti odijevanja, modi i utjecaju mode na tradicijsko odijevanje. Kroz prezentaciju su mogli vidjeti kakva se odjeća nosila u različitim vremenima te koliko je moda oblikovala današnje narodne nošnje.
Na primjerima narodne nošnje iz Etnografske zbirke muzeja učenici su vidjeli utjecaje građanskog i europskog odijevanja 19. stoljeća. Također, uočili su značaj i vrijednost ručnog veza kojeg i sami njeguju u sklopu nastave. Učenici su pogledali i obnovljeni tkalački stan s kraja 19. stoljeća iz Turanovca, a kakav se koristio u seoskim sredinama.
Zahvaljujemo nastavnicama Željki Barić, Izabeli Babić i Nataliji Vidak.
Suradnja će se nastaviti kroz daljnje susrete, radionice, interaktivna vodstva i stručna predavanja.