Marijan Volenik prikazao kako je njekad bilo u Virovtici!

U sklopu programa „Prosinac u gradu 2012." u Muzeju je prezentiran maketarski rad Marijana Volenika pod nazivom „Bilo njekad u Virov'tici". Radi se o prikazu „slamnjačke", kuće pokrivene slamnatim krovom i dvorišta s gospodarskim zgradama s početka 20. stoljeća. Uz makete, prikazane su i fotografije iz Etnografske zbirke muzeja kojima se Gospodin Volenik služio pri izradi te fotografije iz privatne zbirke Dragutina Celića.

Marijan Volenik je rođen 1960. godine u Virovitici. Od osnovnoškolskih dana bavi se izradom raznovrsnih maketa, a posebno ga veseli izrada tradicijskih božićnih jaslica koje daruje prijateljima. Završio građevinsku školu u Ljubljani (Sloveniji) i po struci je građevinar. Izrada maketa mu je relaksacija i odmor. Aktivan je član Češke besede Virovitica gdje osim pjevanja i druženja njeguje očuvanje baštine Čeha i virovitičkih Pemaca. Živi i radi u Virovitici.