Održana edukativna radionica "Grofice i grofovi"

Povodom ovogodišnjeg Međunarodnog dana muzeja (18. svibnja) i zadane teme Muzej (memorija + kreativnost) = društvena promjena održana je radionica "Grofice i grofovi" 9. svibnja u prostorima Muzeja. Ovim sadržajem Gradski muzej Virovitica predstavlja program "Dva lica naših pričalica!" kojim sudjelujemo u 18. muzejskoj edukativnoj akciji "MUZEJSKE PRIČALICE" Hrvatskog muzejskog društva, Sekcije za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju. U radionici su sudjelovali učenici šestog razreda Osnovne škole Vladimir Nazor pod vodstvom učiteljice Nikoline Mihić.

Kroz radionicu i predavanje kustosica učenici su upoznati s "groficama i grofovima" te im je predočena kratka povijest i podrijetlo obitelji Pejačević značajne po gradnji dvorca u kojem je smješten i naš Muzej. Na slici Obitelj Pejačević u perivoju virovitičkog dvorca iz 1811. godine slikara i grafičara F. J. G. Liedera "prepoznavali" smo njihova lica na obiteljskom portretu, proučili odjeću i modne dodatke njihova vremena te "dešifrirali" poznati obiteljski grb. Priču smo zaključili malom radionicom izrade edukativne memori igre-pričalice slikovno i tekstualno koncipirane na temu dvorca i obitelji Pejačević te relevantnih povijesnih činjenica koje ih povezuju. Prema zadanim predlošcima učenici su spretno izradili zanimljive kartice te odigrali jednu napetu partiju memorija! Nadamo se da će se nastaviti igrati i učiti kroz igru i dalje.