Otovrena izložba fotografija koje su ušle u uži izbor na foto natječaju Muzeja "Skriveno mjesto"

Sinoć je u Gradskom muzeju Virovitica otovrena izložba fotografija koje su ušle u uži izbor na foto natječaju Muzeja "Skriveno mjesto". Natječaj je bio otvoren za sve amaterske i profesionalne fotografe u razdoblju od 5. lipnja do 1. kolovoza. Natječaj je baziran na zadanoj temi te određenim propozicijama koje uključuju fotografiju u crnobijelom ili sepija tonu.

"Skriveno mjesto" je u kontekstu ovog natječaja tema koja podrazumijeva veliku slobodu u odabiru motiva unutar dokumentarne, portretne, pejzažne, realne, nadrealne i apstraktne umjetničke fotografije. Ono može aludirati na fizičko "skriveno mjesto" tj. dio tijela (akt, portret), materijalno (predmet, motive arhitekture, urbane motive, dio grada, predgrađe...), događaj (socijalno-dokumentarna tematika), metafizičko (san, kontemplacije) te emotivno (strasti, želje, opsesije)... ono varira u rasponu od intimnog "mjesta" u nama do materijaliziranog, marginaliziranog, degradiranog ili fizički skrivenog mjesta unutar prostorno-vremenskih okvira oko nas.

Temi je bilo moguće pristupiti i kroz vlastitu referencu na film, glazbu, umjetničko djelo. Tema ostavlja "prostor kretanja" u rasponu od angažirane do fiktivne, fantastične fotografije, od reference na odrađeni događaj ili osobni komentar društvene stvarnosti do imaginarnih mističnih metafora.

Četveročlani žiri odabrao je radove dvanaest autora zastupljnih kroz osamnaest fotografija.

Prva tri mjesta pripala su:

• Kristina Oberling, Na sigurnom, 50 x 70 cm
  • Iva Štukar, In my Harmony, 70 x 50 cm
  • Matija Sabolic, Beskonacni drvored, 50 x 70 cm
  •

Odabrane fotografije izložene su u galerijskom prostoru Muzeja tijekom kolovoza i rujna 2013. godine te uvrštene u fundus Likovne zbirke.
    Autor najbolje fotografije nagrađen je samostalnom izložbom koja će biti realizirana unutar izlagačke djelatnosti Muzeja u 2014. godini.

Popis autora i radova:

• Anja Duršot, Gledam te, 50 x 70 cm
    • Boris Kozjak, Katedrala, 50 x 70 cm
    • Boris Kozjak, Konvergencija, 50 x 70 cm
    • Ivana Šmit, Sakrivena priča, 50 x 70 cm
    • Ivana Starčević, Pogled prema suncu, 70 x 50 cm
    • Ivana Starčević, Uljez, 50 x 70 cm
    • Iva Štukar, In my Harmony, 70 x 50 cm
    • Iva Štukar, A place where my Heart is, 70 x 50 cm
    • Kristina Oberling, Na sigurnom, 50 x 70 cm
    • Kristina Oberling, Odraz, 70 x 50 cm
    • Kristina Oberling, Ona, 50 x 70 cm
    • Matija Sabolic, Beskonacni drvored, 50 x 70 cm
    • Matija Sabolic, Puna noc, 70 x 50 cm
    • Mihael Grgurević, Bez naziva, 70 x 50 cm
    • Siniša Brlas, Kada sjena grli stablo, 50 x 70 cm
    • Tomislav Mihaljević, Led, 50 x 70 cm
    • Vlatka Sipos, Grand Canyon National Park US, 50 x 70 cm
    • Vlatka Topolovčan, Zaboravljena, 50 x 70 cm

Autorima zahvaljujemo na suradnji i što su nam otkrili svoje "skriveno mjesto"!

Četveročlani žiri i organizatori natječaja:

• Mihaela Kulej, prof. povijesti umjetnosti i filozofije, ravnateljica Gradskog muzeja Virovitica
    • Kristijan Toplak, dipl. novinar, direktor Informativnog centra Virovitica
    • Matija Turkalj, profesionalni fotograf
    • Anamarija Kučan, prof. povijesti umjetnosti i etnologije, kustos Likovne zbirke Gradskog muzeja Virovitica