Održano predavanje i radionica na temu božićnih jaslica

U subotu, 14. prosinca u Muzeju je održana edukativna radionica i etnološko predavanje „O božićnim jaslicama". Uvodni dio radionice uveo je sve polaznike u povijest obilježavanja, nastanka i tradicijskog uređenja „jaslica, štalice, štal'ce, betlema, betlehema....". Doznale su se neke osobitosti jaslica i njihovog postavljanja, a fotografijama se predočila raznovrsnost jaslica u svijetu i u Hrvatskoj. Muzejski suradnik Marijan Volenik predstavio je vlastoručni rad - štalicu rađenu od prirodnih materijala te pozvao prisutne na ovogodišnju malu promociju virovitičkih jaslica u crkvi sv. Roka koje će biti nadopunjene virovitičkim kućama.
U praktičnom dijelu dorađivali smo konstrukcije pripremljenih jaslica ukrašavajući ih prirodnim materijalima (mahovina, kora, češeri, grančice i dr.) te dopunjavali raznovrsnim šablonskim likovima po vlastitom izboru.