Muzejska akcija u sklopu PARK ART-a - izrada land art skulpture Nikole Fallera

U ponedjeljak, 1. rujna PARK ART - mala eko art muzejska akcija u organizaciji Gradskog muzeja Virovitica ˝parkirala je˝ svog drugog gosta umjetnika, Nikolu Fallera. Ovaj osječki autor već se predstavio virovitičkoj publici umjetničkom akcijom "Grabljanja lišća" te realizirao izložbu prostornih "crteža" na površinama Gradskog parka Virovitica.

Unatoč lošim vremenskim uvjetima Nikola je zajedno sa svojim asistentom Nikolom i posjetiteljicom Dorom kroz cijelo popodne koncipirao, konstruirao, formirao i na kraju postavio svoje radove u prostor parka tj. PARK ART galerije na otvornom gdje ih gađani mogu slobodno doći pogledati, dodirnuti, provući će kroz objekte. Ove skulpture, instalacije izrađene su potpuno iz prirodnih, biorazgradivih materijala poput šiba lijeske, špage i slame te koncipirane specifično za ambijent, prostor gradskog parka Virovitica u skladu s odrednicama ovogodišnje teme PARK ART-a (umjetničkog interveniranja u organizam parka u skladu sa senzibilitetom i detaljima koji neće narušiti njegovu cjelinu i ljepotu već se uklopiti u ambijent).

Nikola je realizirao ˝site- specific˝ djelo (umjetnički rad pri čijem nastanku autor uzima u obzir lokaciju unutar koje će biti postavljen) kroz dvije apstraktne forme linijskih usmjerenja koje nenametljivo proziru u prostor prirode i stvaraju kompozicijsku igru. Skulpture će također kroz naredno vrijeme biti postavljane po raznim lokacijama parka kako bi se otvorile nove perspektive njihova sagledavanja namijenjene građanima i posjetiteljima te potencirao proces kompozicijske igre i nepredvidljivosti. Kroz misao vodilju ˝pletenja i ispreplitanja˝ovogodišnje male eko art akcije Gradski muzej i voditeljica akcije kustosica Likovne zbirke Anamarija Kučan nadaju se reakcijama posjetitelja tj. ispreplitanju Muzeja i građana u divnom okruženju gradskoga parka te zahvaljuju na prepoznavanju i financijskoj podršci Ministarstvu kulture RH koje drugu godinu za redom podržava ovaj projekt.