Ruko-tvornica ˝Lude leptir mašne˝

U srijedu, 11. veljače održana je kreativna radionica posvećena leptir mašni kao zanimljivom modnom dodatku koji nas prati već stoljećima.

Kustosice Muzeja smjestile su razvoj leptir mašne u povijesni kontekst te prezentirale pojednostavljeni način izrade predmeta.

Posjetitelji su imali priliku upoznati ovaj modni detalj ukrašavanja muškaraca kroz stare fotografije kavalira 19. i početka 20. stoljeća (koje čine građu Kulturno-povijesne zbirke Muzeja) te izraditi svoje vlastite mašne recikliranjem raznih tkanina.

˝Ruko-tvorionica˝ predstavlja muzejsko-pedagoški dio programa Gradskog muzeja Virovitica kojim nastojimo promovirati građu koju Muzej čuva te razne vještine primijenjenih umjetnosti.

Prošle zime održane su dvije radionice Rukotvorionice: ˝ŠTRIKANJE RUKAMA!˝
i ˝ČUDNOVATO ČVORENJE!˝ posvećene vještinama pletenja i makramea sa suvremenog aspekta reciklaže.

Općenito, RUKOTVORSTVO možemo svrstati u primijenjene umjetnosti odnosno sve umjetnosti koje obuhvaćaju oblikovanje predmeta praktične uporabe (širi naziv za umjetnički obrt ili dekorativne umjetnosti).

Zanimljiv (nama osobito bitan) aspekt rukotvorstva je stvaranje kroz društvenu aktivnost = ZAJEDNO!

Prakticiranjem vještina rukotvorstva pojedinac razvija svijest te izraževa svoje stavove o individualnom naspram industrijskom, masovnom, uniformiranom što je, uz predstavljanje muzejske građe, također važan cilj ovog projekta.