Izrada nakita u Muzeju

fotografije: Antonio Jurkin

Muzej je 18. lipnja organizirao etno radionicu „Tradicijski nakit virovitičkih sela" kako bi ukazao na zanimljivu tradicijsku baštinu ovoga kraja koju čuva u Etnološkom odjelu. Upravo prema etnografskim zapisima, muzejskim predmetima i etnološkim istraživanjima upotpunila se slika virovitičkih sela (Gornje Bazje, Budrovac, Rušani) koja su početkom 20. stoljeća poznavala ogrlice - merđane, nizane sitnim, tamnim perlicama.

Želja Muzeja je popularizirati ovaj dio (zaboravljene) baštine, ali i potaknuti kulturno umjetnička društva na slojevitije prikazivanje tradicijske odjeće i ženskog narodnog ukrašavanja pri scenskim nastupima.

Muzej se posebno zahvaljuje suradnici Miri Fiškuš koja je strpljivo demonstrirala i rekonstruirala ogrlicu izradivši pri tome i shemu radi lakšeg snalaženja svih početnika u ovom ručnom radu. Sve informacije vezane uz ovu temu možete potražiti u Muzeju i Etnološkom odjelu.