CRTOMAT! - mali festival ilustracije i stripa u Gradskom muzeju Virovitica

U izložbenim dvoranama Gradskog muzeja Virovitica otvorena je 13. studenog izložba malog festivala ilustracije i stripa pod nazivom ˝Crtomat˝ koji predstavlja i dva počasna gosta izlagača, Valentinu Grubačević iz Osijeka i Roka Idžojtića.

Izložba CRTOMATA, realizirana putem natječaja, predstavlja 37 suvremenih autora i autorica različitih imaginarija te likovnih rukopisa. Želja nam je bila staviti naglasak na privlačnost ilustracije i stripa kao umjetničkih medija, predočiti raspon tehnika koje se danas koriste u ilustriranju te otvoriti mogućnost izlaganja i stjecanja referenci samim autorima s jedne strane, a s druge strane osigurati posjetiteljima mogućnost uvida u ljepotu originala.

Natječaj je uvjetovan određenim specifikacijama, a odabir radova odvijao se selekcijom prosudbene komisije u sastavu: dr. Ivica Veles (poznavatelj i kolekcionar stripova, Roko Idžojtić (strip crtač, karikaturist i profesor likovne kulture), Mihaela Kulej (povjesničarka umjetnosti) i Anamarija Kučan (povjesničarka umjetnosti). Glavna nagrada manifestacije omogućuje samostalno predstavljanje autorici/autoru slijedeće godine u jednom od galerijskih prostora Gradskog muzeja Virovitica. Prve tri nagrade uključuju zanimljive publikacije izdavačke kuće FIBRA i druge prigodne poklone.
Glavnu nagradu manifestacije osvojio je akademski slikar-grafičar Danijel Srdarev svojim ciklusom ilustracija iz serije knjiga ˝Umjetnost za djecu˝, drugu Dražen Jerabek iz Osijeka, a treću slikar i povjesničar umjetnosti Tomislav Košta iz Zadra.

Zamišljen kao festival ilustracije, stripa i animacije u malom izdanju cjelokupni program CRTOMATA činila su događanja: dvije likovne radionice, predstavljanje novog STRIP KUTKA Gradske knjižnice i čitaonice Virovitica, izložba unutar izložbe (predstavljanje odabranog autora) te projekcije animiranih i eksperimentalnih filmova - ˝kino CRTOMAT!˝ i glazbeni dodatak.

Kao gošću izlagačicu odabrali smo Valentinu Grubačević, akademsku umjetnicu iz Osijeka koja je izložila svoj rad ˝Strukture komunikacije˝, instalaciju rađenu kombiniranom tehnikom (krpeni objekti, crtež, papir). Autorica je izgradila prepoznatljiv likovni izraz zanimljivim pristupom crtežu te oživljavanju svojih likova u dimenziji kombinacije više umjetničkih medija (ilustracije, skulpture, instalacije, koncepta, ambijenta).
Valentina je ujedno održala uspješnu grafičko - ilustrativnu radionicu ˝VESELA ŠTAMPARIJA˝ gdje su posjetitelji mogli upoznati tehniku karton tiska te izraditi svoju ilustraciju pristupačnom tehnikom dubokog tiska.

Kao gosta izlagača te voditelja radionice crtanja STRIPA predstavljamo Roka Idžojtića, afirmiranog virovitičkog strip crtača, karikaturista, člana Strip kluba 85 te profesora likovnog odgoja. Roko je potvrdio svoje crtačko umijeće izborom ilustracija objavljenih u publikaciji ˝Legenda o Ružica gradu˝ te originalnim strip tablama ˝Rođenje˝.

Kao uvodnik zanimljivoj radionici crtanja STRIPA održanoj u ugodnom ambijentu Gradske knjižnice i čitaonice Virovitica, novi STRIP KUTAK predstavila je ravnateljica knjižnice Višnja Romaj rezimirajući dugogodišnji rad knjižnice na prikupljanju bogatog opusa strip publikacija te organiziranju brojnih tribina na temu stripa. Unutar same radionice Roko je posjetiteljima predočio elemente i osnove rada na stripu kako bi obuhvatili bazični proces nastanka stripa od koncipiranja scenarija (priče) do kadriranja i skiciranja olovkom na probnom papiru, te finalnog crtanja rapidografom.

Projekcije animiranih filmova realizirali smo u suradnji s Odsjekom za animirani film i nove medije Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu selekcijom predavača i umj. novaka Darka Masneca.

Kustosica izložbe i voditeljica projekta je Anamarija Kučan, kustosica Likovnog odijela Gradskog muzeja Virovitica.

Projekt i katalog koji prati izložbu realizirani su financijskim sredstvima Ministarstva kulture RH kojem zahvaljujemo na potpori.

Također zahvaljujemo sponzorima i učesnicima programa: Grafoprojektu Virovitica, Crvenom križu Virovitica, Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica, izdavačkoj kući FIBRA iz Zagreba, MIKEŠLANDU, Valentini Grubačević, Aleksi Tucakovu, Roku Idžojtiću, Ivici Velesu, Darku Masnecu i Goranu Gazdeku.