Nacrtaj lulu!

Dok u veljači sa učenicima osmih razreda i srednjoškolcima stručno prolazimo kroz zanimljivu izložbu „Dim-priča o duhanu" sa učenicima Centra za odgoj, obrazovanje i edukaciju uz stručno vodstvo crtamo i lule. Uz brojne zanimljivosti koje ističemo na izložbi govorimo i o štetnosti konzumiranja duhana i upozoravamo na medicinska istraživanja

Ipak, nakon razgledavanja izložbe ostaju nam u mislima raznovrsne lule, materijali od kojih su napravljene, dekoracije i ukrasi kojima se ističu, način njihovog oblikovanja... Posebno je zanimljiv dio izložbe o izradi lula u mjestu Zelovo nedaleko od Sinja što se može doživjeti i kroz video materijal. Na radionici „Nacrtaj lulu" odlučili smo olovkom i drvenim bojicama dočarati muzejske predmete koji su nam bili najupečatljiviji. Učenici 5. i 6. razreda COOR-a sa razrednicom Jasnom Komar crtali su prema predlošku i prema vlastitim dojmovima svoje lule, ali i Kolumbov brod kojim je duhan došao u Europu i šamanski šator u kojemu su narodi Amerike izvodili ceremoniju inipi.

Crteže učenika možete pogledati u hodniku muzeja za vrijeme trajanja izložbe „Dim-priča o duhanu".