Učenici na izložbi o duhanu i predavanju o štetnosti njegovog konzumiranja

fotografije: Antonio Jurkin

Dobra i stručna suradnja muzeja i Zavoda za javno zdravstvo Sv. Rok VPŽ nastavila se i ovaj četvrtak, 10. ožujka u Gradskom muzeju Virovitica. Gostujuću izložbu Etnografskog muzeja Zagreb „Dim -priča o duhanu" posjetili su učenici prvog razreda Strukovne škole Virovitica te učenici 7. razreda osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić. Za njih je priređeno stručno vodstvo izložbom te ukazan značajan gospodarski aspekt duhana i sadnje za virovitički kraj. Učenicima su posebno zanimljive bile lule, njihova različitost materijala i umjetnički dojam. Razgledali su i zbirku virovitičkog kolekcionara lula Siniše Brlasa te predmete virovitičkog muzeja vezane uz duhan.

Drugi dio učeničke posjete izložbi o duhanu obilježilo je stručno predavanje zaposlenika Zavoda. Doktor medicine Miodrag Benes upozorio je učenike kroz kratku prezentaciju sa negativnim posljedicama konzumiranja duhana i duhanskih proizvoda. Medicinski tehničar Tomislav Šokec uveo je učenike također kroz prezentaciju u štetan sastav cigareta i statistiku o navikama pušenja koju provodi Zavod. Medicinska sestra Maja Đurica Truhlaž asistirala je prilikom demonstriranja rada spirometra.