Gimnazijalci oslikavaju jaja Schubert geometrijom!

Likovna grupa Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Virovitici i njihova profesorica Nikolina Mihić sudjelovali su u radionici Gradskog muzeja Virovitica održanoj 11. ožujka u prostoru Muzeja.

Muzej koristi priliku dekoriranja velikih modela jaja unutar akcije blagdanskog ukrašavanja grada kako bi unutar muzejsko pedagoških sadržaja educirao i promovirao likovne autore i tehnike kao i tradicijske oblike ukrašavanja pisanica.

Uvodnim predavanjem o Editi Schuberti te osvrtom na projekt realizacije Šetališta Edite Schubert (arhitekta Krunoslava Kovača) gimnazijalci su upoznati s likovnim stvaralaštvom ove značajne hrvatske umjetnice, porijeklom iz Virovitice. Poseban naglasak stavljen ja na geometrijsku fazu Editinog opusa (iz osamdesetih godina 20. st.) unutar koje se autorica apstraktnim pristupom bavi anatomijom slikarstava, odnosima likovnih elemenata (kompozicije, boje, forme) te efektima postizanja ravnoteže ili nestabilnosti u slici. U tom periodu svog inače raznolikog tzv. ˝nomadskog˝ stvaralaštva nastaju djela u kojima dominiraju danas prepoznatljive Schubert crvena i plava boja.

Upravo elemente ove faze Editinog opusa koristili smo kao predloške za oslikavanje površina jaja redefiniranjem oblika i elemenata kompozicije. Cilj je bio različitim pristupima na svakoj od tri forme postići Editin efekt ritmičnosti, usmjerenja (sažimanja, širenja, centrifugalnog uvlačenja) te različitih pristupa odnosima boje i forme unutar geometrijske apstrakcije.

Oslikana jaja biti će postavljena unutar zone Šetališta Edite Schubert za vrijeme blagdana

Izradu modela jaja i materijale za radionice osigurao je Grad Virovitica.