PARK ART 2016.

PARK ART - projekt Likovnog odjela Gradskog muzeja Virovitica koji povezuje likovnu umjetnost, kulturu, kreativnost, edukaciju i ekologiju kroz izložbene i pedagoške sadržaje smještene u ambijent parka, održan je četvrtu godinu za redom u periodu od 24. do 27. kolovoza.

U ovogodišnjem PARK ART-u sudjelovali su gostujući akademski umjetnici: Lana Stojićević (Split) video radom ˝CRNO BRDO˝, Predrag Pavić (Zagreb) video radom ˝Šiljenje u kut˝, Marko Babić (Osijek) radom ˝Meteoropat˝ (skulptura/video). Predstavili su se virovitički akademski umjetnici Igor Ruf video radom ˝Pećina˝, Bojan Hercigonja i Ivan Kovačević Sax crtežima u olovci, ugljenu i tehnici grafike unutar Park art hiperrealističkog tematskog kutka. Anja Brabec, mlada akademska autorica iz Virovitice izradila je tijekom trajanja akcije site-specific instalaciju apliciranjem otpadnih rasvjetnih tijela na stablo, dok je autorica Nikolina Mihić u funkciji voditeljice likovne radionice zajedno sa svojim gimnazijalcima koncipirala i postavila prostornu instalaciju unutar parka pod nazivom ˝Linija˝. Mladi fotografi Sonja Grubešić, Kristina Oberling, Iva Brabec, Petar Magdić i Matija Sabolić izložili su serije od četiri autorske crno- bijele fotografije tematski usmjerene na prefiks HIPER kao asocijaciju na vizualno tj. uvećanja motiva iz prirode (kao divljeg) ili društva (grada, industrije kao konstruiranog habitusa) ili prefikasa hiper kao poveznicu s emotivnim stanjem hipersenzibiliteta na određene podražaje.  Studentice modnog dizajna Patra Josić i Matea Buqele izložile su svoje kreacije izrađene iz recikliranih materijala (papira (origami) i tradicionalnih heklanih rukotvorina, tabletića) koje karakteriziraju modu i modni dizajn kao umjetničku formu, ističu skulpturalnost mode i korelaciju mode i vizualnih umjetnosti.

U pedagoškom dijelu programa tj. realizaciji radionica sudjelovali su Poludnevni boravak Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica (voditeljica Marina Petrić) koji su unutar svoje radionice ˝MOZAIK TEGLICE˝ prezentirali zanimljivu tehniku recikliranja plastičnih otpadnih posuda u impresivne dekorativne cvjetnjake. Udruga za pomoć mladima Virovitičko-podravske županije ˝VERANDA˝ i njeni volonteri (voditeljice: Maja Šmolc, Ema Patrčević, Iskra Bedeković) samostalno su koncipirali i konstruirali monumentalnu prostornu instalaciju recikliranjem kartona u formi labirinta edukativne interaktivne funkcije dok je Ema Patrčević osmislila i vodila radionicu ˝ZDRAVA GLAVA˝ prezentirajući tehnike mindfulnessa.

Likovno-edukativne radionice u organizaciji Muzeja (˝more ZELENOG˝, ˝DIVLJA TISKARA˝, DIVLJAnje u Parku˝) nastojale su likovnim tehnikama (kreda, otiskivanje, crtež, modeliranje) te pristupačnim DIY (˝Do it yourself˝) kreativnim vještinama približiti pravce suvremene umjetnosti (street art, land art, apstraktno slikarstvo), umjetničke forme, tehnike i medije (linija, površina; grafika, umjetnička instalacija;) te istaknuti važnost etičkog promišljanja današnjeg društva, okoliša i prirode kroz aspekte likovnosti.

U sklopu programa predstavljen je dokumentarni film mladog novinara HRT-a iz Virovitice Dražena Puklavca ˝Samo tvrdo˝ (mentor: Igor Bezinović) realiziran u sklopu 5. Škole dokumentarnog filma RESTARTa te filmovi autorica Sanje Bistričić ˝Ispred zastava˝ i Sonje Lazić ˝Show˝.

Vizual PARK ART-a i dalje svojim autorskim ilustracijama stvara akademski slikar grafičar Danijel Srdarev.

Zahvaljujemo: Ministarstvu kulture RH, Flori Vtc d.o.o., Kazalištu Virovitica, firmi Moj dom, Virovitica, Grafoprojektu i svim sudionicima Park art

PARK ART – mala eko / art muzejska akcija (do sada…)

Prvi PARK ART (2013. g.) obilježila je reciklaža i reupotreba otpadnih materijala dok je drugi Park art bio orijentiran na prirodne, biorazgradive materijale i njihov umjetnički potencijal te land-art kao inspiraciju u muzejsko-pedagoškim aktivnostima. Gostujuća umjetnica Iva - Matija Bitanga predstavila se radom ˝Inscenirani vrt kao javna skulptura˝.

Park art 2014. bio je posvećen land art-u i oblikovanju organičkih formi, likovnih instalacija izrađenih iz granja i šiblja. Igor Ruf gostovao je na akciji umjetničkim happeningom ˝Kuća Tarzanove mame˝ dok je land art skulpturu namjenski za Park art izradio Nikola Faller iz Osijeka.

Od 25. do 28. kolovoza 2015. g. održana je treća po redu mala eko art muzejska akcija Gradskog muzeja Virovitica na površinama Gradskoga parka.

Prošlogodišnji PARK ART bio je usmjeren na izradu fiksnih i mobilnih instalacija iz recikliranih materijala s tendencijom stvaranja nadrealnog, futurističkog prostornog ambijenta unutar parka. Ideja i inspiracija proizašla je iz raznih modernih i suvremenih umjetničkih medija te pravaca poput nadrealizma, op-arta, street arta, ambijentalne i konceptualne umjetnosti kojih smo se dotakli tijekom procesa realizacije radionica (cilj kojih je bio producirati materijale za postav izložbe u parku, te potaknuti na promišljanje i dijalog o suvremenoj umjetnosti). U izvedbi radova većinom su bili zastupljeni različiti reciklirani materijali te materijali iz prirode i optički zanimljivi uporabni predmeti koncipirani  u novi vizualni kontekst koji su nakon izložbe vraćeni u prvobitan oblik i funkciju ili reupotrebljeni.