Održana radionica ¨Luckaste i ledene lanterne˝

Muzejska radionica pod nazivom ¨Luckaste i ledene lanterne˝ održana je u prostoru Dvorca Pejačević 15. prosinca u organizaciji Gradskog muzeja Virovitica. Osmišljena povodom blagdanskih kulturnih aktivnosti objedinjenih unutar programa Prosinac u gradu, radionica je ponudila polaznicima uvid u razne tehnike izrade lanterni, sjenila i svijećnjaka vođena idejom reciklaže i reupotrebe odbačenih materijala anorganskog i organskog postanka.

Polaznice su izradile viseće lanterne iz metalnih limenki bušenjem rupca čekićem po površini predmeta ispunjenog ledenom masom te više varijanti stolnih lanterni apliciranje suhih grančica pomoću vrućeg ljepila. Unutar fotografske prezentacije predstavljena je tehnika izrade tzv. ledenih lanterni pomoću balona te kombiniranjem raznih materijala iz prirode (listića, bobica, grančica, iglica) koje predstavljaju tip lanterni namijenjenih vanjskom prostoru, okućnici u zimskom periodu. Nekoliko ˝živih˝ primjera takvih lanterni pripremili smo i za samu radionicu te postavili unutar gradskog parka kao prostornu instalaciju koja ističe vizualne efekte likovnosti leda.